Jak można w 2020 zainwestować w fotowoltaikę? - Super Fotowoltaika

fotowoltaika szczecin

Zastosowanie zjawiska fotowoltaicznego

Zjawisko fotowoltaiczne jest takim rodzajem zjawiska fizycznego, które umożliwia przemianę energii z promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Zjawisko fotowoltaiczne jest wykorzystywane w panelach słonecznych, które

Jak można w 2020  zainwestować w fotowoltaikę? - Super Fotowoltaika fotowoltaika szczecin
spełniają swoją funkcję właśnie za sprawą działania tego zjawiska. Sama fotowoltaika jest dziedziną nauki oraz techniki, która zajmuje się uzyskiwaniem energii elektrycznej za sprawą zjawiska fotowoltaicznego. Zjawisko to korzysta z energii promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne mogły zostać skonstruowane tylko dzięki odkryciu zjawiska, które umożliwia konwersję energii słonecznej w prąd elektryczny. Energetyka słoneczna zajmuje się praktycznym wykorzystywaniem energii słonecznej, która stanowi jedno z odnawialnych źródeł. Zjawisko fotowoltaiczne zostało zauważone po raz pierwszy w 1839 roku, co zapoczątkowało cały proces wytwarzania ogniw fotowoltaicznych używanych współcześnie zarówno w przemyśle, jak i w domach prywatnych. Fotowoltaika wykorzystuje promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej.


Rodzaje energii odnawialnej

Korzystanie ze źródeł energii odnawialnej jest bardzo ważne, ponieważ znacząco zmniejsza eksploatację środowiska naturalnego, w którym część zasobów jest wyczerpywalna. Do źródeł energii odnawialnej można zaliczyć takie sposoby pozyskiwania energii elektrycznej, które wykorzystują do tego słońce, wiatr, wodę oraz biogaz i biomasę. Energetyka słoneczna, jak łatwo się domyślić, zajmuje się wykorzystywaniem energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Fotowoltaika jest dziedziną z pogranicza nauki i techniki, która umożliwia pozyskiwanie energii elektrycznej z energii pochodzącej z promieniowania świetlnego. Urządzeniami, które umożliwiają konwersję energii słonecznej w prąd elektryczny są panele fotowoltaiczne. Na rynku istnieją odpowiednie firmy oferujące montaż paneli słonecznych, co umożliwia wykorzystywanie energii słonecznej do praktycznych celów, jak na przykład do wytwarzania prądu elektrycznego do użytkowania w obrębie gospodarstwa domowego. Korzystanie z energii odnawialnej jest najlepszym rozwiązaniem dla środowiska.


Rodzaje ogniw słonecznych

Istnieje kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych, które dzielą się podług generacji. Panele fotowoltaiczne pierwszej generacji są zwane inaczej grubowarstwowymi i są montowane na dachach budynków. Pierwsza generacja fotoogniw dzieli się na panele monokrystaliczne oraz na panele polikrystaliczne. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne są tańsze w produkcji od monokrystalicznych, są jednak od nich mniej sprawne. Panele zwane polikrystalicznymi są wykonywane z płytek krzemowych, które posiadają nieregularną strukturę krystaliczną. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne mają specyficzny niebieski kolor oraz widoczną strukturę kryształów krzemu, natomiast monokrystaliczne panele są czarne. Na rynku istnieje wiele firm produkujących polikrystaliczne panele słoneczne, ponieważ mimo ich zmniejszonej wydajności są one ciągle chętnie wykorzystywane w fotowoltaice. Największą zaletą polikrystalicznych fotoogniw jest ich koszt produkcji, który wynosi mniej niż wytwarzanie monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych.


Rozróżnienie między panelami a kolektorami słonecznymi

Niektórym ludziom panele fotowoltaiczne mogą mylić się z kolektorami słonecznymi. Dzieje się tak głównie dlatego, że zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne korzystają z energii promieniowania słonecznego. Jednak funkcja paneli oraz kolektorów słonecznych jest odmienna, ponieważ panele fotowoltaiczne wytwarzają w głównej mierze energię elektryczną, natomiast kolektory słoneczne służą do wytwarzania energii termicznej. Sama zasada działania w panelach słonecznych znacznie się różni od kolektorów słonecznych. Kolektor słoneczny przemienia energię słoneczną na ciepło, podczas gdy panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Tym, co może najbardziej mylić niedoświadczonego obserwatora jest również wygląd kolektorów i paneli, ponieważ obydwa są montowane najczęściej na dachu i posiadają podobny kształt i kolor. Po bliższym przyjrzeniu się można jednak dostrzec krystaliczną strukturę paneli fotowoltaicznych, natomiast kolektory słoneczne są czarne i matowe.